Zlozvyky, ktoré môžu zhoršiť akné

Akné nie je len problémom dospievajúcej mládeže. Mastná a aknózna pleť vás môže potrápiť kedykoľvek. Správnou starostlivosťou sa týchto kožných problémov môžete zbaviť. Pokiaľ sa vám akné nedarí zbaviť aj napriek používaniu správnych produktov problém môže byť v rutinnej starostlivosti o pleť. Niektoré návyky, ktoré ste do starostlivosti o pleť zahrnuli môžu akné zhoršiť.

Nová kozmetika na akné každý týždeň

Ak vám na akné nezabral jeden produkt vyskúšate hneď iný? V tom prípade robíte chybu. Pokožku len zbytočne dráždite. Trvá 6 až 8 týždňov kým kozmetické produkty na akné zaberú. Ak nezaberú ani po tomto čase vymeňte ich za iné.

Kozmetiku na akné aplikujete len tam, kde máte akné

Produkty určené na liečbu akné nanášajte rovnomerne na celú pleť, nie len na miesta, kde sa vám biele pupáčiky objavili. V opačnom prípade sa síce zbavíte akné na brade ale môže sa objaviť na nose alebo na čele. Každodenné čistenie pokožky s akné zahŕňa starostlivosť o celú pleť, nie len o postihnuté miesta.


Používate nevhodný make-up

Make-up môže obsahovať látky, ktoré upchávajú póry. Ak používate tento typ make-upu akákoľvek starostlivosť o aknóznu pleť bude zbytočná. Upchaté póry sú jedným z hlavných dôvodov vzniku akné. Vy si môžete pokožku dôkladne vyčistiť ráno aj večer, počas dňa sú ale nevhodným make-upom póry upchaté.

Vyberte si make-up, ktorý neupcháva póry. Hľadajte na ňom označenie „nekomedogénne“, čo znamená, že neupcháva póry.

Dehydratujete pokožku

Či už máte akné na chrbte alebo na tvári je to znakom, že je vaša pokožka mastná. V snahe zbaviť sa akné je možné, že používate kozmetiku, ktorá ju vysušuje. Suchá pleť je náchylná na podráždenia, ktoré môžu byť dôvodom vzniku nového a nového akné.

Vyhnite sa používaniu kozmetických produktov s alkoholom, práve táto zložka pokožku vysušuje. Miesto toho si zaobstarajte kozmetiku s hydratačnými zložkami.


Často si pleť umývate

Dôkladné čistenie pleti viackrát za deň nie je dobrý nápad. Časté umývanie môže pleť dráždiť a vysušovať, čo vedie k tvorbe ďalšieho akné. Aknóznu pleť umývajte dôkladne len ráno a večer. Cez deň si tvár opláchnite len ak sa spotíte.  

Publikované: 01. 03. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Jakub Horák