Imunita dostává na podzim zabrat. Jak ji posílit?

Letu nadobro odzvonilo a vlády sa ujala jeseň, počas ktorej musíme čeliť vírusovým ochoreniam vrátane zdomácneného koronavírusu. Pokiaľ máte pocit, že vaša imunita nemôže nápor nepriateľských mikroorganizmov zvládnuť, urobte všetko pre to, aby ste svoju obranyschopnosť posilnili. Držte sa nasledujúcich tipov – základných pilierov pevnejšieho zdravia.

Dodávajte telu potrebné látky

Zdravá strava je základ, pred ktorý takpovediac nejde vlak. Dajte na to, aby váš jesenný jedálniček obsahoval o poznanie viac ovocia a zeleniny – ideálne sezónne plodiny, ktoré sú plné vitamínov a ďalších dôležitých látok. A rovnako ako v lete dodržujte pitný režim, pretože tekutiny napomáhajú k efektívnejšej detoxikácii. Samozrejme môžete siahnuť aj po kvalitných doplnkoch stravy. Dobrou voľbou sú prírodné produkty z eshopu Avita, o ktorom vám prezradí viac táto Avita recenzia. Autor článku Radek má s produktmi Avita skúsenosť veľmi pozitívnu, môže vám poslúžiť ako nákupný kompas.

Neprestávajte byť aktívny

Chladnejšie počasie nabáda k tomu, aby sme trávili oveľa viac času relaxáciou, čo je samo o sebe úplne v poriadku - pravidelný pohyb je však stále dôležitý, pretože zvyšuje prekrvenie a pomáha pri prečisťovaní organizmu od baktérií a vírusov. Navyše je prospešný pre psychiku, ktorej stav má na imunitu taktiež zásadný vplyv. Snažte sa preto dostatočne hýbať po celé jesenné obdobie, telo sa vám za to odmení lepšou fyzickou aj psychickou kondíciou.

Doprajte si dostatok spánku

Kvalitný spánok je pre fungovanie celého organizmu kľúčový. Ak si ho budete odopierať, vaša imunita odpovie zlyhaním. Z dlhodobého hľadiska potom môžete očakávať oveľa závažnejšie riziká – napríklad rozvoj cukrovky či oveľa väčšiu šancu na prepuknutie nebezpečnej infekcie. Štúdie preukázali, že sa v tele počas spánku tvoria protilátky, a práve preto sú všeobecne zdravší ľudia, ktorí si z noci príliš neukrajujú. Optimálny počet sa pohybuje niekde medzi šiestimi až deviatimi. Že ste spali dostatočne, poznáte podľa toho, ako sa budete po prebudení cítiť.

Publikované: 02. 09. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Jakub Horák