Ako sa starať o vlasy pri mori?

Dovolenka pri mori je splnený sen, ale aby sa neminula účinkom a nezanechala vo vás nepríjemnú pachuť, musíte sa naučiť starať o svoje vlasy. Práve tie si totiž prejdú zaťažkávacou skúškou a je len na vás, či ich na extrémne podmienky náležite pripravíte. Tipy, ako sa starať o vlasy pri mori, nájdete v tomto článku.

Prečo je starostlivosť o vlasy pri mori dôležitá?

Vlasy si počas pobytu pri mori zaslúžia nadštandardnú starostlivosť z prostého dôvodu. Kombinácia prímorského vzduchu a slanej vody im nerobí dvakrát dobre. Rovnako ako pre pokožku hlavy predstavuje nadmernú záťaž aj pre nich. A navyše sa nesmie podceniť pôsobenie UV lúčov - slnko vlasy pripravuje o prirodzenú farbu a narúša vlasový proteín. Výsledkom je strata pružnosti, štiepenie končekov a celkové oslabenie. Vďaka príkladnej starostlivosti však vlasy pri mori nemusia prejsť peklom.

Než vyrazíte na pláž

Starostlivosť o vlasy pri mori začína už v sprche. Zaobstarajte si kozmetiku so SPF ochranou pred škodlivým slnečným žiarením. K dostaniu sú oleje, kondicionéry aj šampóny - berte však produkty bez obsahu sulfátov. Kvalitu nájdete napríklad u vlasovej kozmetiky v eshope Vivaco, o ktorom vám prezradí viac táto Vivaco recenzia. Autor Radek má s nákupom na Vivaco skúsenosť, o ktorú sa neváhal podeliť. Nenechajte si ju ujsť. Pred soľou vlasy ochránite olejom (napr. arganovým či jojobovým – kokosový vlasy nedokážu plne vstrebať). A keď budete so sebou nosiť ošetrujúci sprej alebo bezoplachový kondicionér, rozhodne tým nič nepokazíte. Vašim vlasom poskytnú výživu a ochranu pred vysušením. Samozrejme môžete šticu chrániť aj pomocou kúpacej čiapky a šatky.

Starostlivosť o vlasy počas opaľovania

Takmer nepriestrelnú ochrnú pred cuchaním v dôsledku veternejšieho počasia je účes (drdol, vrkôčiky…). Ak sa vám napriek tomu nepríjemnému javu nepodarí zabrániť, pomôžte si olejčekom pre ľahšiu úpravu a rozčesávanie (opäť je možné odporučiť arganový či jojobový olej). Pri opaľovaní je vhodné vlasy chrániť šatkou alebo klobúkom.

Starostlivosť po kúpaní a opaľovaní

Alfou a omegou finálnej fázy starostlivosti o vlasy pri mori je dôkladné umytie zvyškov soli. Ideálne je takú očistu absolvovať už bezprostredne po kúpaní, teda pod sprchou na pláži. Všeobecne je vhodné raz alebo dvakrát do týždňa hydratovať vlasovú pokožku kokosovým olejom - ten navyše posilňuje vlasovú štruktúru a pôsobí ako prevencia proti nadmernému lámaniu. Čo sa vám pri pobyte pri mori rozhodne bude hodiť, je hrebeň so širokými zubami. Oproti bežným hrebeňom a kefám je oveľa šetrnejšie pri rozčesávaní, a navyše sa hodí aj pri aplikácii kondicionéra či vlasovej masky.

Publikované: 11. 09. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Jakub Horák